02.11.2016 10:14 - давність новини: 4 р.
Автор:  Марія Шкрібляк

Професійні будні Гільчанського лісництва

Гільчанське лісництво ДП «Сторожинецький лісгосп» розташоване на південному заході Чернівецької області, площа його сягає 3 954 га. Саме тут на хуторах Гільчі, Стайці беруть свій початок Буковинські Карпати. На території цього лісництва є ділянки висота яких перевищує один кілометр над рівнем моря. Завітавши сюди в осінню пору, довго насолоджуватиметься невимовною красою жовто-багряних  та малахітових фарб. Тут величаво шумлять-перемовляються між собою хвойні  (60 %) та букові дерева. А  у дощову погоду, діамантові краплини надають лісу похмурої суворості, начебто ти потрапив у  темний чарівний ліс, де мешкають русалки, потерчата. А, якщо заглиблюватимеш все далі, то здаватиметься що ось-ось біля скали тобі на зустріч вийде навіть «Той, що в скалі сидить».

-    Чим наразі займаються гільчанські лісівники у пору золотокосої осені? – запитую у лісничого Романа Морараша.
-    Головне завдання, яке стоїть перед нами, це – не тільки заготівля цінної деревини, а й відновлення лісового фонду. Тому наразі ми зайнятті збором насіння. Щоправда, цього року ялиця не вродила, то ми наразі заготовляємо горішки бука.

На території Гільчанського лісництва знаходиться два розсадники загальною площею 0,45 га. У першому - 0,35 га лісівники цієї осені планують висіяти насіння бука та дуба червоного (за словами Романа Георгійовича ця порода не є цінною, однак корисна для фауни, тобто постійно родить рясно жолуді, які є делікатесом не тільки для диких кабанів, а для косуль та оленів). У другому розсаднику (0,1 га) - сьогодні доглядають сіянці смерічки, ялиці білої, дуба червоного  (всього 55 тисяч штук) лісокультурниці Елеонора Писарюк та Юлія Пилип’юк . Наступного року цей садивний матеріал гільчанські лісівники планують висадити на 5 га, де у майбутньому будуть шуміти мішані ліси. Втім, щоб виріс стиглий ліс протягом 20-30 років потрібно працівникам проводити догляд за лісовими культурами (цьогоріч таких робіт проведено на 65 га),  рубки у молодняках – 60 га, провести доповнення – 5 га, ввести культури яких не вистачає – 5 га.

«Останнім часом, - зазначає Роман Георгійович, - спостерігаємо посушливі роки. Тому, лісівники у спекотливий період більше приділяли уваги протипожежній безпеці. Лісова охорона не тільки доглядала за безпекою лісових масивів, а й вела бесіду з населенням, що скажімо, достатньо одного недопалку, аби загорівся ліс». Крім цього на території лісництва працівники розмістили наочну агітацію (20 аншлагів) про безпеку зеленого царства. Щорічно вони створюють нових 1 км мінералізованих смуг та поновлюють раніше створені. Є у господарстві й протипожежні водоймища, на наступний рік планують викопати ще два.

Ще одна важлива складова в успішній роботі лісової галузі – лісові дороги. Цьогоріч гільчанські лісівники провели капітальний ремонт дорожнього полотна 2,4 км, у 2017 році – планують капітально відремонтувати ще 2 км. Крім цього, у хуторі Гільча збудували дерев’яний міст, у наступному році заплановано будівництво ще двох.

Працює у лісництві 31 особа. З них дві лісокультурниці та два єгера. У Гільчанському лісництів наразі мешкають 16 зубрів (всього по Сторожинецькому лісгоспу 22). До слова, у обов’язки єгерів входить доглядати не тільки за зубрами , дикими кабанами, косулями, оленями, а навіть за ведмедями.  Для них вирощують овес, топінамбур, заготовляють на зиму й кукурудзу. Водиться у цьому зеленому царстві дикий кіт і рись.

Колектив дружній всі працюють злагоджено. Є ядро колективу – це вальник Микола Угрин, тракторист Анатолій Мегеден, єгер Юрій Червоняк. Допомагає у роботі звичайно сучасна техніка: 12 бензопил марки Sthil, бульдозер Б-10М, трактори – ТДТ 55, ТЛТ-100, Т-157, також цьогоріч ДП «Сторожинецький лісгосп» для лісництва закупив ще один трактор словацького виробництва ЛКТ-82Т. «Ігор Іванович Беленчук на посаді директора працює не так уже й багато часу, - каже лісничий. Однак, вже себе зарекомендував як вправний господарник. До речі він запевнив гільчанських лісівників, що якщо дозволять фінанси, то підприємство у наступному році ще придбає аналогічний трактор».

Лісівники задоволені своєю роботою, адже середньомісячна заробітна плата сягає 6900 гривень ( тут отримують і гірські тому, це найвищий заробіток по лісгоспу).

На території ДП «Сторожинецький лісгосп» у таборі «Вербиченька» щорічно оздоровлюються діти працівників лісу. Цього року з Гільчанського лісництва 21 день відпочивало 4 дітей. Варто відзначити, що вартість путівки 2500 гривень, працівник оплатив лише 250 гривень. Різницю відшкодувала профспілка підприємства.

Дбають гільчанські лісівники й за відпочинок буковинців. На території господарства знаходиться 6 таких зон: альтанки, столики з лавочками. Можна відпочити й у двох мисливських будиночках.

«Роман Георгійович у Гільчанському лісництві працює 17 років. З них – 10 лісничим. За цей час він проявив себе як вправний газда і за це й його поважають люди, - зазначає майстер лісу Іван Гнатюк. А ще цінують його  за те, що постійно дбає про людей. У наступному році лісничий запланував збудувати кордон (тобто, у лісі у будиночку лісоруби зможуть влітку сховатись від дощу, взимку перепочити, перекусити чи випити гарячої кави, а при бажанні й заночувати зможуть)». А ще Іван Георгійович розповів сумну історію хутора Стайка. Як у 40-х роках минулого століття совіти вивезли людей, зруйнували місцеву церкву. Наразі у цьому благословенному Богом місці знаходиться неподалік кладовища тільки дзвіниця, яку люди облаштували як капличку пророка Іллі. У наступному році, за його словами , планують збудувати трапезну. «Лісівники дуже віруючі люди, своїм коштом доглядають 3 каплички, які знаходяться на території Гільчанського лісництва», - запевнив Іван Гнатюк.