Наступна новина > < Попередня новина
20.09.2021 13:03 - давність новини: 73 дн. Категорія: ЗМІ про нас, Зелена країна
Автор:  Василь ГРИНЮК

Ліси садитимуть “ з нуля “ - мова йде про Ініціативу президента про висадку мільйона дерев

Скажемо відразу : над її впровадженням в життя активно працюють і лісівники Буковини. Це будуть нові ліси у різних природних умовах.

-          Лісистість нашого краю становить майже 30 %, це високий показник, - розповідає Василь Гончар, начальник обласного управління лісового і мисливського господарства. – Природні зони вельми своєрідні – лісостеп на Сокирянщині, мішані ліси – вище лісостепу, й гірські. Звісно, й породи дерев різні та своєрідні. Так, на рівнині – змішані листяні ліси з перевагою бука та дуба, у горах же переважають хвойні породи.

-          Знайти нові зручні ділянки в горах буде нелегко ...

-          На місці кожної вирубки ми щороку проводимо заліснення. Торік цей показник становив 1442 га, а в цьому році – 1363 га.. Справа в тому, що обсяги рубок зменшуються. Більша частина лісовідновлення здійснюється шляхом збереження природного поновлення, що є наслідком здійснення наближених до природи рубок. Загалом висадили майже чотири мільйони сіянців. Основні породи – бук, дуб, ялиця, ялина, модрина. Однак вільну землю під ліси можна знайти й у горах. Це може бути полонина, галявина, просіка, яр чи урвище.зрозуміло, що на рівнині знайти зручну ділянку набагато легше. Це може бути територія, яка не підходить для ведення сільського господарства. Головне, слід враховувати зацікавленість населення, аби не відбирати у селян, приміром, пасовище чи землю, яка йде під рекреацію.Тому нині проводимо консультації з місцевими керівниками 6 нині в області є 52 ОТГ, і всі межують із землями держлісфонду. Наразі ж ми не знаємо, скільки гектарів землі буде відведено під нові ліси.

-          Чи вже вдалось знайти зручні земельні ділянки під новий ліс ?

-          Так, ми вже провели попередню ревізію нашого земельного фонду по усіх лісгоспах області. Попередньо визначено 224 гектари землі. Це стосується як рівнинних , так і гірських лісгоспів.Десь це старий покинутий сінокіс, стара просіка чи покинута лісова дорога.

-          Може вдасться відновити ліси такими, як вони були сто років тому 7

-          Ми вивчали це питання. За австро-Угорщини, Румунії та Польщі були віковічні ліси – складні різновікові змішані деревостани, які були зрубані у післявоєнний період минулого століття. Є цікавий факт.Гори і рівнини засаджували після рубок однією породою дерев – ялиною. Як результат, біорізноманіття знизилось, а також біологічна стійкість чистих однопородних насаджень є набагато нижчою у порівнянні зі складними змішаними деревостанами. Декілька років тому такі хвойні монокультури почали масово всихати на площі понад 10 тисяч гектарів. Нами оперативно було вжито всіх необхідних лісогосподарських заходів і всихаючі насадження було замінено на більш біологічно стійкі мішані складної структури. Тобто вдалися на випередження і зараз визначаємо похідні та чисті насадження, які не відповідають корінним типам природних деревостанів та започатковуємо у них процеси переформування. Ми вийшли з цієї ситуації : висаджуємо перспективну модрину європейську. Працюватимемо й з іншими породами дерев – псевдотсугом, павловнією та іншими.Проте, не варто й занадто захоплюватись інтродуцентами, адже повинні зберегти й примножити корінні, тобто автентичні деревні породи нашого краю, який недарма називають Буковиною.

-          Тобто йде до того, що лісівників не звинувачуватимуть у “ лисих “ Карпатах ?

-          За останні роки обсяги всіх заготівель на Буковині впали майже вдвічі. Приміром, торік ми заготовили майже 600 тисяч кубометрів деревини, за сім місяців цього року – 280 тисяч кубометрів. Порівняйте це із вирубками двадцяттирічної давнини, коли в області заготовлялось понад мільйон кубічних метрів лісу, не кажучи вже про лісозаготівлі 40-50 років минулого століття. Нині наші держлісгоспи, особливо Сторожинецький, Берегометський й Путильський мінімізували проведення суцільних рубок у гірських лісах, та збільшили обсяги рівномірно поступових, частка яких складає понад 70 відсотків, що дозволяє ефективно використовувати природний ресурс природного поновлення та виділяти більше часу на вирощування біологічно стійких корінних деревостанів.

 

-          Висадка мільярда дерев – ідея хороша, - вважає Василь Соломко, голова Банилівської ОТГ Вижницького району. – В кожному селі є місцини, де можна їх заліснити. Приміром, попередньо у наших чотирьох населених пунктах набереться до 60 гектарів площі, де варто посадити новий ліс. Але для цього повинен бути фаховий супровід, зокрема, полив, освітлення, прорідження. Інакше лісові насадження загинуть.


Останні новини


Меню новин


Категорії новин


Архів новин