Наступна новина > < Попередня новина
21.02.2021 13:02 - давність новини: 284 дн. Категорія: ЗМІ про нас
Автор:  Василь ГРИНЮК

Лісівники і ОТГ домовилися про співпрацю

Минулого тижня під час робочої наради на базі Путильського держлісгоспу, в якій взяли участь керівники ОТГ Вижницького району, представники влади, депутати районної та обласної влади підписали меморандум про співпрацю територіальних громад та лісової галузі краю.

– Проблеми є як у нас, лісівників, так і в жителів гірської та передгірної зон, – розповідає Василь Гончар, начальник обласного управління лісового та мисливського господарства. – Головна тема, що обговорювалася, – постанова уряду № 1224 від 9 грудня минулого року, пов’язана зі зміною правил рубок. Цей документ є проблемним для нас, лісівників. І ось чому: зменшується обсяг заготівлі деревини. А раз так, то місцеві бюджети отримають меншу рентну плату, на підприємствах доведеться скорочувати працівників, не кажучи вже про те, що підприємці та малі товаровиробники не матимуть достатньо сировини. Це при тому, що обсяг рубок за останній час і так скоротився. Якщо в попередні роки вирубувалося на рік до 900 тисяч кубометрів деревини, то вже торік – всього 637 тисяч. Якщо ж глянути в розрізі витрат, то в 2020 році лісові господарства Буковини сплачених податків, лише 12 відсотків пішло на лісорозведення, лісовідновлення, капітальні інвестиції, оновлення матеріально-технічної бази. Заперечення до цієї урядової постанови подали лише Чернівецька та Кіровоградська області. Добре, якби це зробили й територіальні громади.

– Актуальним питанням для жителів Путильщини є придбання дров, – сказав у виступі Василь Слижук, директор місцевого держлісгоспу. – Вартість дров у нас є однією з найнижчих у регіоні, навіть незважаючи на те, що у 2021 році ціни зросли – зараз 238 гривень коштує кубометр хвойних дров; 268 гривень – дрова твердої породи для населення; 450 та 545 гривень відповідно – для установ та підприємств. На відміну від кругляка це збитковий для лісгоспу товар. Наприклад, за минулий рік із 82,7 тисяч кубометрів деревини 23,5 тисяч кубів становили дрова. Проблема ж в тому, що на аукціонах левову частку дров викуповують підприємці з інших областей, а потім перепродують втридорога. Було б добре, якби керівники ОТГ, їхні комунальні підприємства теж брали участь у тендерах. Приємно, що депутати подали пропозицію до Кабміну відшкодувати горянам витрати на дрова.

– Хотів би подякувати керівництву Вашківецької ОТГ за те, що вона звільнила нас від сплати земельного податку на час запровадження січневого локдауну, це добрий приклад для наслідування іншим громадам, – вважає Руслан Максимчук, директор Берегометського ДЛМГ. – Також ми допомагаємо селам обслуговувати комунальні та лісові дороги. На їх утримання щороку витрачаємо майже чотири мільйони гривень. Для будівництва й обслуговування доріг маємо відповідну техніку. Використовуємо місцеві будматеріали, щорічно розчищаємо русло річки Сирет для отримання піщаної суміші.

Попри це, є чимало випадків, коли обурені селяни самовільно перекривають дороги, не пропускаючи великовагову техніку, бо вона руйнує дороги. Як зазначив голова Агенції розвитку Чернівецької області Олексій Грушко, існують правила експлуатації лісових доріг, тож керівники ОТГ мають прийняти перелік заборон, вимагаючи від лісорозробників дотримуватися правил користування дорогами. 

Керівники територіальних громад обговорили з лісівниками можливість погодження рубок із органами місцевого самоврядування для уникнення конфліктних ситуацій. Йшлося й про розробку обласної програми «Соціальний ліс» для вразливих верств населення. 

Як вважає Олексій Грушко, є велика потреба в зустрічі з колегами із Сучавського повіту Румунії для обговорення співпраці з питань лісового і водного господарства. Але потрібна ініціатива з боку голів громад.

– Підписаний нами з головою Вижницької райради Михайлом Андрюком меморандум про співпрацю встановлює партнерські відносини, здійснення спільної діяльності у сфері забезпечення сталого розвитку лісового господарства, екологічної безпеки та розвитку Вижницького району, що дозволить органам місцевого самоврядування здійснювати експертну та інформаційну діяльність щодо роботи лісогосподарських підприємств, – констатує Василь Гончар. 

Останні новини


Меню новин


Категорії новин


Архів новин