29.03.2019 11:36 - давність новини: 256 дн.
Автор:  Світлана ІСАЧЕНКО, прес-служба ДП «Сторожинецьке ЛГ»

Найкращі ялиці – з плантації Верхньопетрівецького лісництва

До весняних турбот верхньопетрівецьких лісівників додається догляд за клоновими плантаціями ялиці білої, модрини європейської і японської, та іншими унікальними об’єктами зі збереження і примноження цінного лісового генофонду, створеними на території лісництва. 
 
Лісонасінна плантація – це великий труд 
 
Ялиця біла належить до основних лісоутворюючих порід лісів Передгір’я. Потреби сторожинецьких лісівників у її якісному насінні для відтворення лісфонду забезпечує, зокрема, клонова плантація, що діє у Верхньопетрівецькому лісництві ДП «Сторожинецький лісгосп».
Лісонасінну клонову плантацію ялиці білої почали закладати у 1984 році. Ініціював цю добру, потрібну справу і втілив її у життя майстер лісу Верхньопетрівецького лісництва Петро Іванович Остафійчук. 
«Працювали разом з тодішнім майстром лісу Василем Миколайовичем Карлійчуком, нас усіляко підтримував Вацлав Іванович Грабовський, кандидат сільськогосподарських наук, який керував у ті часи лісництвом. Казав: хлопці, працюйте відмінно, бо результат вашої роботи будуть оцінювати наші діти і онуки», – розповідає Петро Іванович. 
Ялиці для плантації вирощували вегетативним методом через живцювання, тому вона і називається клоновою. Гілочки для щеп збирали з плюсових дерев – столітніх 45-метрових ялиць, що зростають у 55 кварталі Верхньопетрівецького лісництва і утворюють генетичний резерват загальнонаціонального значення, один з найкращих у Карпатському регіоні. 
«Не так просто було зібрати щепи, – розповідає далі Петро Іванович. – За допомогою дереволазного пристосування під промовистою назвою «білка» взимку за живцями піднімалися на кілька десятків метрів, аж до верхівок дерев. Нарізані ялицеві гілочки зберігали у власноруч створеному льодовику, щоб забезпечити їм стан спокою до моменту приживлення. У травні, коли у дерев починається інтенсивний сокорух, приступили до щеплення на спеціально для того висаджені трирічні сіянці. За десять днів зробили величезний обсяг роботи». 
Потім щепи, які добре прижилися, висаджували на постійне місце зростання – спеціально підготовлену на території лісництва ділянку у 5 гектарів. Перші роки ретельно доглядали молоді деревця, обсапували, забирали дикі мутовки, щоб живці набули сили, захищали їх від шкідників і хвороб, від весняних заморозків, які особливо шкодять щепам ялиці.
Проект створення клонової плантації і науковий супровід її роботи забезпечили спеціалісти Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва ім. П. С. Пастернака, що в Івано-Франківську. 
До речі, набутий багатий практичний досвід дозволив Петру Івановичу Остафійчуку успішно захистити дипломну роботу під час навчання у столичній Сільгоспакадемії (тепер Національний університет біоресурсів та природокористування України) з питань створення клонових плантацій. 
 
Зберегти спадкові якості плюсових дерев
 
Результатом праці лісівників Верхньопетрівецького лісництва сьогодні пишається вся Буковина. Взірцево-показові ялиці у кількості 2,5 тисячі штук дають сталі врожаї елітного насіння поліпшених селекційних характеристик. З нього виростають високопродуктивні насадження, високо бонітетні, з великим приростом якісної деревини.
«На експериментальних ділянках наших розсадників спеціально висівали насіння звичайне і покращене з клонової плантації. Нащадки плюсових дерев позитивно вирізнялися кількісними і якісними ознаками, – розповідає лісничий Верхньопетрівецького лісництва, заслужений природоохоронець України Микола Григорович Костюк. – До заготовленого плантаційного насіння ставимося бережливо і використовуємо раціонально, адже воно дуже цінне в генетичному плані і має високу ринкову ціну. Воно слугує для зміцнення і розвитку селекційної бази нашого лісгоспу». 
Плодоносить клонова плантація ялиці білої кожного року. Але минулоріч як ніколи інтенсивно. Ялиці були всіяні шишками. Тож у 2018 році вдалося отримати 20 кілограм високоцінного насіння відмінних характеристик. Нагадаємо, що в одному грамі – 20-30 насінин ялиці.
Переробляють шишки у спеціальній шишкосушарні, яку має Чудейське лісництво, де лісничим Борис Ілліч Токарюк. 
Висівають насіння з елітних ялиць не тільки у Верхньопетрівецькому лісництві, а й у розсадниках інших лісництв Сторожинецького лісгоспу. Частину продають лісгосподарським підприємствам Карпатського регіону. 
«Не лише в сторожинецьких лісах створено сотні гектар лісових культур, вирощених при лісовідновленні з насіння і посадкового матеріалу Верхньопетрівецької клонової плантації. Це прекрасні ялиці по висоті, діаметру, технічним характеристикам деревини. Будемо і далі створювати такі лісонасіннєві плантації», – зазначає головний лісничий Сторжинецького лісгоспу Василь Романюк. 
«В усіх розвинених лісових країнах світу велику увагу приділяють лісонасіннєвим плантаціям, які є базою для лісового насінництва на генетико-селекційній основі. Клонові плантації вегетативного походження, такі, як у Верхньопетрівецькому лісництві, забезпечують стійку передачу спадкових ознак і властивостей плюсових дерев. Тому їх вважають основною формою сортового насінництва лісових порід. Приємно відзначити, що клонова плантація ялиці білої Сторожинецького лісгоспу є однією з кращих в Україні», – розповідає відомий в Україні учений-лісознавець, спеціаліст з лісової селекції, кандидат сільськогосподарських наук Роман Яцик, нині професор кафедри лісознавства Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Свого часу Роман Михайлович, перебуваючи на посаді завідувача лабораторії лісової селекції і насінництва Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва ім. П. Пастернака зробив значний внесок у створення ялицевої плантації Верхньопетрівецького лісництва. 
«Окрім клонової плантації ялиці білої, у Верхньопетрівецькому лісництві розташована постійні лісонасіннєві ділянки дуба звичайного та ялиці білої. А також за участі спеціалістів лісгоспу закладено клонову плантацію модрини європейської та японської для забезпечення потреби лісогосподарського підприємства у власному якісному садивному матеріалі з покращеними спадковими властивостями», – інформує інженер лісових культур  Сторожинецького лісгоспу Вадим Яковишин. 
 
 
На фото: 
 
1. Біля новоствореної клонової плантації модрини (зліва направо) майстер лісу Верхньопетрівецького лісництва Петро Іванович Остафійчук, головний лісничий ДП «Сторожинецький лісгосп» Василь Костянтинович Романюк, лісничий Верхньопетрівецького лісництва Микола Георгійович Костюк.
 

Останні новини


Меню новин


Категорії новин


Архів новин