11.02.2021 16:59 - давність новини: 14 дн. Категорія: Загальні новини
Сила і вміння рук - це подарунок Бога за щиру душу !
Кремезний, міцний, добрий та щирий. Саме таким вимальовується образ пересічного лісоруба, сформований з дитячих оповідань та казок. Чи відповідають сучасні вальники лісу уявам? Вирішив з’ясувати під час нещодавнього робочого візиту у Сторожинецький держлісгосп.
У супроводі інженера з охорони праці ДП «Сторожинецьке лісове господарство» Івана ЛАЗАРЕНКА, який приїхав перевірити дотримання норм з охорони праці на виробництві та лісничого Жадівського лісництва Михайла РИБАКА, направляємось на ділянку, де проводяться лісозаготівельні роботи.
Службова «Нива» зупиняється поряд із кількома десятками звалених на кучу колод. «Це - верхній склад, а неподалік проводиться заготівля деревини», - пояснює лісничий Михайло РИБАК.
Поряд з автомобілем нас зустрічає майстер лісу Юрій ЕРСТИНЮК, cпершу представляючись, доповідає про вид, хід та черговість заходів, що виконуються бригадою. До речі, у лісівників, на приклад військових, обов’язковим є вітання і доповідь старшим по рангу.
Тим часом інші працівники, одягнуті у яскраво-помаранчеві жилети та шоломи, виконують свої функції: один - розкряжовує колоди, а водій трактора вправно перетягує деревину з лісу.
Одягши захисну амуніцію, проходимо далі. З лісу доноситься звук бензопили. Неподалік від дороги, завдяки яскравому одягу ми відразу помітили ще двох працівників – кремезний лісівник вправно вправляється з бензопилою, обрубуючи гілки з колоди, а його колега збирає хмиз на кучі. Частина дерев вже лежала на землі, а приблизно половина - гордо звивалась до хмар, що повільно пропливали над лісом.
Мені кортить поспілкуватись з тим плечистим велетнем, що у шоломі та навушника крок за кроком зрізує гілки зі смереки, немов сірники.
· Лісоруб 6 розряду Сергій МИЦКАН, - завершивши роботу і підійшовши ближче, перевівши подих, представляється, усміхнений лісоруб. Сергій - чоловік міцної статури, вдягнений у спецодяг. Попри роботу в лісі, одяг і взуття у нього охайні. Верхні ґудзики кітеля, хоча на вулиці мінусова температура, у нього розстібнуті – відразу відчувається, що праця його не з легких. Ми знаходимося в урочищі Косованка Жадівського лісництва, на ділянці нині проводяться рубка головного користування. А саме перший прийом рівномірно-поступової рубки, - розважливо продовжує розповідати лісоруб.
· Що означає рівномірно-поступова рубка, можете пояснити без використання професійних термінів, - перебиваю я Сергія Васильовича.
· Це один з способів заготівлі деревини. Вирубування дерев проводиться у кілька заходів і полягає у сприянні природному відтворенню лісу. Перед початком робіт фахівці-лісівники вивчили цю ділянку, вибирали і відмітили найслабші, хворі дерева, які потім ми заготовляємо. Друга половина буде зрізана через кілька років, і лише тоді, як масово підростуть молоді деревця. Такий спосіб лісозаготівлі дозволяє швидше і якісніше відновити лісові насадження, - продовжив свою розповідь, яка перетворилась у міні- лекцію, Сергій МИЦКАН.
· Яка вона, праця лісоруба?
· Працюю вальником лісу я вже 23 роки. Професія вельми нелегка, вимагає неабиякої фізичної сили – цілими днями вправлятись із бензопилою, яка важить близько п’яти кілограмів, не кожному по силі. Інструмент постійно вібрує у твоїх руках, а рівень децибелів зашкалює безпечні для слуху норми. Крім того, необхідно завжди бути уважним і обережним, адже існує ризик травмуватися. Це може бути невдало відлетівший дрючок, ланцюг, що злетів з пилки, або гостра гілка. Втім, я вже звик.
· В яку пору вам легше працювати?
· Ми з хлопцями, до речі в нашій бригаді четверо лісорубів, – крім мене, ще сучкоруб, трелювальник та розкрижовщик, звикли працювати за будь-яких умов. Звичайно, у жарку погоду найважче - згідно з правилами техніки безпеки, ми маємо працювати в спецодязі та у відповідному взутті. Якщо взимку вся ця екіпіровка сприймається досить нормально, то влітку, під час 30-градусної спеки, звичайно, досить важко.
· Завдяки вам ми отримуємо такі необхідні будівельні матеріали, паливо, меблі книжки – напевне і оплата праці у вас відповідна?
· Професія наша дійсно потрібна. Втім, зарплатня не завжди статує нашій важкій роботі. Тому багато працюючих шукають кращої долі в лісовому господарства Польщі та Німеччини. Саме у нашій бригаді ще не було «втрат» - команда дружня і працьовита. У нас робота знаходиться навіть конику, - посміхається лісоруб, - трактор не завжди може заїхати у ліс, а наш «п’ятий» член бригади кругом впорається. Віримо, що новому директору Сторожинецького лісгоспу вдасться налагодити ефективну роботу всіх механізмів підприємства і виправити ситуацію з зарплатнею. Хоча не все і від нього залежить. Вибачте мушу йти до роботи, - я затримую всю бригаду, - завершуючи, додав Сергій МИЦКАН.
Подякувавши сором’язливому велетню за розмову, відходжу на безпечну відстань і ще кілька хвилин з захопленням спостерігаю за ювелірною роботою сторожинецького лісоруба. Він відмірює довжину колоди і, наче, ножем масло розрізає її. Потім переходить до іншої. І так далі. Звично, вміло і кмітливо. Ось це і є талант і високий професіоналізм. А ще - щирість і людяність, що додає сил і здоров’я , терпіння. Світла хороша людина такої важливої професії - це дійсно справжній авторитет для всіх у колективі. Яскравий приклад мужності і міцності, волі і характеру ЧОЛОВІКА!
Останні новини
-
-
- 22.02.2021Головне - умови договору - виконані
- 22.02.2021Підсумки сезону полювання - позитивні
- 22.02.2021Лісова галузь у 2020 році: підсумки колегії