Наступна новина > < Попередня новина
15.07.2021 15:10 - давність новини: 21 дн. Категорія: ЗМІ про нас
Автор:  Ростислав БУЗИЛО

За цифрами здобутків – досвід, традиції і входження у нові проєкти

Буковинські лісівники з початку року набрали добрих темпів і мають намір продуктивно завершити його

Робота у лісовому господарстві нелегка. Лісівники мають чимало обовязків, які сумлінно виконують. Випадкові люди не витримують напруги, зате залюблені у лісову справу трудівники працюють на совість, досягаючи високих виробничих показників.

Як свідчать моніторингові показники, кожен відділ і структурний підрозділ Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства з початку року трудився ефективно й успішно. Про результати діяльності лісівників розповідає начальник обласного управління Василь ГОНЧАР.

 

Виростити, зберегти і примножити

       Василю Борисовичу, лісівники краю взяли успішний старт 2021 року. Які показники роботи вважаєте найвагомішими?

       Непроста повсякденна праця лісівника забезпечила найяскравішу палітру весняного лісу та доповняє його красу вже і в літку. Милують зір букові ліси, шумлять крислатими кронами дубові гаї, піднімаються до вершин мільйони молодих смерек. Адже це наше головне завдання – виростити, створити, зберегти та примножити лісові масиви. Дбайливим і працьовитим  лісівникам краю це вдається. Всі підприємства, діяльність яких координує обласне управління, успішно провели цьогорічну лісокультурну кампанію, активно займаються лісорозведенням. Нинішньої весни, незважаючи на складні погодні умови,  працьовитими руками лісівників краю висаджено 2 мільйони 622 тисячі молодих дерев. Загалом заліснення проводили на території понад 1 тисяча 200 гектарів. Важливо, що ми посадили на абсолютно новій ділянці два гектари лісу. І це, вважаю, виконанням головних напрямів діяльності і забезпеченням ефективного функціонування галузі.

       Для досягнення таких результатів ви постійно впроваджуєте інновації, міжнародні стандарти та сучасні підходи до організації праці лісівника…

       Дійсно, дотримуючись традиційних методів лісовідновлення, впроваджуємо і сучасні технології. Торік, до прикладу, Сокирянський лісгосп започаткував вирощування сіянців лісових порід дерев із закритою кореневою системою. На практиці ми перевірили та переконалися, що за цим методом майбутнє – полегшується праця лісівників, а ще – відчутна економія коштів підприємств. Наразі в Івановецькому базисному розсаднику вже відкрито потужний центр вирощування сіянців із закритою кореневою системою – завершується будівництво нової теплиці площею 500 квадратних метрів та затіненого майданчика для масового вирощування «дубочків у касетах». Це дозволить лісівникам Сокирянщини не лише відійти від практики вирощування сіянців у відкритому ґрунті, а й реалізовувати такий посадковий матеріал іншим підприємствам управління. Мало того, таку практику вже вивчили і запроваджують у себе лісівники Путильщини, Чернівецького лісгоспу та Сторожинеччини.  Наші лісівники є активними учасниками форумів, семінарів, нарад на державному та міжнародному рівні. Тому можу запевнити, що світовий досвід ведення лісового господарства впроваджують знаючи, високопрофесійні мої колеги.

       Кадровий потенціал лісівників області забезпечив ріст усіх виробничих показників, що саме ви відзначили б насамперед?

       Нині у лісовій галузі області сформувалася потужна команда керівників – однодумців та професіоналів, у зв’язку з цим нинішнього року прогнозуємо суттєве зростання всіх показників діяльності лісгоспів обласного управління. І початок року – яскраве тому підтвердження. Здебільшого, тріскучі морози та проливні весняні дощі не дозволяють лісівникам належно працювати, однак у першому кварталі нинішнього року практично всі лісгоспи області збільшили обсяг виробництва та реалізації продукції. Загалом порівняно з роком, що минув, обсяг збуту  продукції зріс на 23 відсотки і досяг 170 мільйонів гривень. Найбільші темпи приросту реалізації зафіксовано у Сокирянському лісгоспі, Берегометському лісмисливгоспі, Карпатському держспецлісгоспі та Путильському лісовому господарстві.

Не відкрию таємниці, що всі заходи, пов’язані з веденням лісового та мисливського господарства, лісгоспи здійснюють за власні кошти. Отже, ріст доходів  на початку 2021 року дав змогу майже на 50 відсотків збільшити фінансування лісового фонду. А це ті ж самі новітні технології та устаткування, розбудова розсадників, охорона лісових насаджень, підгодівля та збільшення популяції мешканців лісу.

 

Гарні результати – достойна зарплатня

       Такі позитивні успіхи мали б реально відобразитись на оплаті праці?

       Наявність кваліфікованого персоналу – основа успішної роботи будь-якого підприємства. Вислів «кадри вирішують усе» нині дуже актуальний для лісової галузі, у тому числі і для Буковини. Для отримання від працівників максимальної віддачі підприємство мотивує їх. Основою таких стимулів  є матеріальне заохочення. Також посилили соціальний захист, оплату навчання для професійного росту, постійно підтримуємо сприятливий та позитивний настрій  у колективі. Проте рівень оплати праці, як на мене, є основою. Я гордий з того, що на Буковині середню заробітну плату лісівникам нам вдалося значно підвищити, та майже позбутися ганебної практики роботи на пів ставки, а то й менше. Лише з початку року винагорода за професійно виконану роботу лісівників краю зросла майже на 20 відсотків і в загальному по управлінню нині вона становить майже 10 тисяч гривень. А у таких потужних господарствах, як Сокирянське, Хотинське та Берегометське, працівники у середньому отримують по 13-14 тисяч. І це, запевняю вас, не межа. Наші фахівці з питань оплати праці постійно у пошуку резервів стимулювання лісівників.

       Ці резерви, як свідчить досвід  вашої роботи, – у розвитку додаткових напрямів діяльності?

       Так, в усіх лісгоспах управління активно відроджують побічне лісокористування. Адже зелені масиви – це не лише ділова деревина і дрова,  а й гриби, ягоди, лікарські рослини. Всі ці ресурси необхідно вміло використовувати, щоб отримувати додаткові надходження. Нещодавно на засіданні колегії обласного управління лісового та мисливського господарства ми проаналізували ситуацію, що склалася із використанням недеревних ресурсів лісу. Приміром, торік лісівники області заготовили 83 тонни березового соку, майже тонну  меду, 647 кілограмів риби, 245 центнерів зерна ячменю та сої. Частину заготовленого було використано для власних потреб, а від реалізації лісгоспи отримали майже 2 мільйони гривень. Як на мене, то це надзвичайно мало, тому найближчим часом у лісгоспах Буковини створимо кілька підсобних господарств, де вирощуватимуть худобу та розводитимуть рибу, значно розширено асортимент продукції, яку виробляють лісгоспи, у тому числі за рахунок налагодження виробництва консервної продукції та фіточаїв. Хай як це дивно звучить, лісгоспи закладають нові сади, ягідні плантації.  Для прикладу,  у Романковецькому лісництві, що функціонує у складі Сокирянського лісового господарства, вже зібрали перший урожай лохини – ще 2019 року там було закладено плантацію цієї ягоди, яку навесні розширили вдвічі. А ще є декоративні рослини – на базі  Івановецького базисного розсадника  створено потужний центр  з вирощування хвойних та листяних порід дерев, які охоче купує населення. Оршівський розсадник незабаром також запрацює на повну потужність у цьому ж напрямі.

 

Є резерви в отриманні доходів

       Чи плануєте мати більший дохід від рекреаційних зон?

       Останніми роками лісгоспи краю багато роблять для створення мережі сучасних зон відпочинку у мальовничих лісових куточках уздовж автотрас, поряд з населеними пунктами та розвитку «зеленого» туризму на Буковині. Лише з початку року вже встигли прийняти відвідувачів нові рекреаційні пункти на території Хотинського, Колінковецького та Новоселицького лісництва Хотинського лісгоспу, Ломачинецького і Романковецького лісництва Сокирянського лісгоспу, Великопетровецького лісництва Сторожинецького лісгоспу.  На Путильщині лісівники завершують роботи  на спорудженні колиби поряд з унікальною пам’яткою природи – високогірним озером «Буковинське око».  В цілому в зелених масивах Буковини функціонують  понад сто рекреаційних пунктів, створених руками лісівників, а ще – розгалужена мережа мисливських будиночків.

Розбудовуючи лісову туристичну інфраструктуру, досягаємо відразу кількох цілей. Звичайно, найперше –  наблизити ліс до людей, де б вони гарно відпочили. Всі збудовані лісівниками майданчики відпочинку обладнано місцями для збору сміття і розведення вогнища. Тож, як засвідчила практика, збільшення числа обладнаних рекреаційних пунктів пропорційно протилежне засміченості лісових масивів та кількості пожеж. Крім того, –  це знову ж таки додаткові надходження у бюджет лісгоспів – туристи охоче поселяються в ошатних, облаштованих зручностями місцях, подалі від цивілізації.

Як кажуть, дорогу подолає той, хто йде нею. Дії лісівників – виважені й сильні. Показники роботи з початку року – вагомі і результативні. А плани на цей рік – ще більш напружені й конкретні. Ось-ось завершується другий квартал і перше півріччя. Вже бачимо обриси своєї діяльності. Намагаємось утримувати лідерські позиції та зберегти високі темпи і чіткий ритм організованої ефективної праці тисяч людей. Адже за кожною цифрою наших здобутків – колективні вміння, цінний досвід, столітні традиції і сміливе входження у нові масштабні проєкти, щоб ще тисячі літ Буковина була краєм ошатних, багатих чудових лісів.

 Врізка: В перспективі у лісгоспах краю запрацюють підсобні господарства з вирощування худоби, розведення риби, буде налагоджено виробництво консервованої продукції та фіточаїв

 

 

Останні новини


Меню новин


Категорії новин


Архів новин